- FRI FRAGT * - Ved køb over 499,-
- Levering af større maskiner er kun til brofaste øer.
- Trailere Kun afhentning i butikken
- Kontakt os på: +45 96 74 72 00
Husqvarna R 214Ts
36.999,00 kr.
Husqvarna R 214Ts er en alsidig og driftssikker Rider, udviklet til større plæner og krævende havearbejde året rundt. Den bygger på Husqvarnas gennemprøvede Rider‑koncept og leverer exceptionel manøvredygtighed, stærk ydeevne og et flot, jævnt klipperesultat – hver gang.
Servostyringen gør kørslen let og behagelig, selv omkring træer, bede og andre forhindringer, så du kan arbejde længere uden at blive træt. Med et bredt udvalg af tilbehør og redskaber er R 214Ts ikke kun en plæneklipper – den bliver hurtigt din faste makker til snerydning, fejning og andre opgaver gennem hele året.
Prisen er eksklusiv klippebord, som tilkøbes
Varenummer
970 79 80-01
Kategorier Benzindrevne, Husqvarna Have og Park, Riders
Har du husket tilbehøret?
Du kunne også være interesseret i…
Detaljer
| Motor |
R 214Ts
Varenr.: 970 79 08‑01
|
| Brændstoftype | Benzin |
|---|---|
| Nettoeffekt ved fastlagt omdrejningstal | 12 kW |
| Motorproducent | Husqvarna |
| Motor | HV 586 AE |
| Cylindervolumen | 586 cm³ |
| Cylindere | 2 |
| Motorkøling | Luft |
| Smøresystem | Tryk med oliefilter |
| Oliefilter | Ja |
| Emission | |
|
Emissioner (CO2 EU V)
|
778 g/kWh |
| Batteri | |
| Batterikapacitet | 24 Ah |
| Batteri | Lead-Acid |
| Batterivægt | 7,2 kg |
| Batteriproducent | Global |
| Klippebord | |
| Uklippet cirkel | 30 cm |
| Klippebredde, min. | 94 cm |
| Klippebredde, maks | 103 cm |
| Klippehøjde, min. | 25 mm |
| Klippehøjde, maks | 75 mm |
| Tilkobling af knivene | Automatisk |
| Mål | |
| Dækstørrelse, forhjul | 170/60-8 |
| Dækstørrelse, bag | 170/60-8 |
| Akselafstand | 88,7 cm |
| Længde, basismaskine | 194 cm |
| Basismaskinens bredde | 88 cm |
| Højde, basismaskine | 113 cm |
|
Anbefalet maks. bruttovægt (trukket)
|
110 kg |
| Vægt (ekskl. skæreudstyr) | 210 kg |
| Drivsystem | |
| PTO (Power Take Off) | Belt-driven |
| Transmissionstype | Hydrostatisk |
| Gear | Dual pedal-operation |
| Hastighed, min-maks max | 9 km/t |
| Hastighed bak, min-maks max | 6 mile/t |
| Udstyr | |
| Sædeaffjedring | Ja |
| Sædetype | Comfort |
| Timetæller | Digital |
| Sædemateriale | PU |
| Sæderyglænshøjde | Medie |
| Vipbart sæde | Ja |
| Rattype | Ergonomisk |
| Parkeringsbremse, type | Disc |
| Vibrationer | |
| Vibrationsniveau i rat | 1,9 m/s² |
| Vibration, vandret sæde | 0,29 m/s² |
| Lyd og støj | |
| Lydniveau ved brugerens øre | 85,9 dB(A) |
| Garanteret lydeffektniveau (LWA) | 99 dB(A) |
| Lydeffektniveau, afmålt | 98,1 dB(A) |











