- FRI FRAGT * - Ved køb over 499,-
- Levering af større maskiner er kun til brofaste øer.
- Trailere Kun afhentning i butikken
- Kontakt os på: +45 96 74 72 00
Husqvarna R 214TC 103 cm klippebord
38.999,00 kr. Den oprindelige pris var: 38.999,00 kr..24.750,00 kr.Den aktuelle pris er: 24.750,00 kr..
Denne frontklipper er effektiv, alsidig og nem at betjene og klarer nemt større plæner. Husqvarna R214 TC har en tocylindret motor og et 103 cm Combi-klippebord, der giver to klippemuligheder – BioClip®-findeling til plænegødning og klipning med bagudkast til højere, grovere græs. En holdbar rider med fremragende manøvredygtighed, der er nem at rengøre og vedligeholde takket være klippebordets serviceposition. Et bredt udvalg af Husqvarna-tilbehør er tilgængeligt.
Varenummer
970 84 30‑01
Kategorier Benzindrevne, Husqvarna Have og Park, Kun afhentning, Riders, Store maskiner (levering)
Har du husket tilbehøret?
Du kunne også være interesseret i…
Detaljer
| Motor |
R 214TC – inkl. klippebord C103
Varenr.: 970 84 30‑01
|
| Brændstoftype | Benzin |
|---|---|
| Nettoeffekt ved fastlagt omdrejningstal | 12 kW |
| Motorproducent | Husqvarna |
| Motor | HV 586 AE |
| Cylindervolumen | 586 cm³ |
| Cylindere | 2 |
| Motorkøling | Luft |
| Smøresystem | Tryk med oliefilter |
| Oliefilter | Ja |
| Emission | |
|
Emissioner (CO2 EU V)
|
778 g/kWh |
| Batteri | |
| Batterikapacitet | 24 Ah |
| Batteri | Lead-Acid |
| Batterivægt | 7,2 kg |
| Batteriproducent | Global |
| Klippebord | |
| Uklippet cirkel | 30 cm |
| Klippebredde, min. | 103 cm |
| Klippebredde, maks | 103 cm |
| Klippehøjde, min. | 25 mm |
| Klippehøjde, maks | 75 mm |
| Tilkobling af knivene | Automatisk |
| Mål | |
| Dækstørrelse, forhjul | 170/60-8 |
| Dækstørrelse, bag | 170/60-8 |
| Akselafstand | 88,7 cm |
| Frihøjde | 105 cm |
| Længde, basismaskine | 223 cm |
| Basismaskinens bredde | 100 cm |
| Højde, basismaskine | 107 cm |
|
Anbefalet maks. bruttovægt (trukket)
|
110 kg |
| Vægt (ekskl. skæreudstyr) | 207 kg |
| Drivsystem | |
| PTO (Power Take Off) | Belt-driven |
| Transmissionstype | Hydrostatisk |
| Gear | Dual pedal-operation |
| Hastighed, min-maks max | 9 km/t |
| Hastighed bak, min-maks max | 6 mile/t |
| Udstyr | |
| Sædeaffjedring | Ja |
| Sædetype | Comfort |
| Timetæller | Digital |
| Sædemateriale | PU |
| Sæderyglænshøjde | Høj |
| Vipbart sæde | Ja |
| Rattype | Ergonomisk |
| Parkeringsbremse, type | Disc |
| Vibrationer | |
| Vibrationsniveau i rat | 1,9 m/s² |
| Vibration, vandret sæde | 0,29 m/s² |
| Lyd og støj | |
| Lydniveau ved brugerens øre | 83 dB(A) |
| Garanteret lydeffektniveau (LWA) | 98 dB(A) |
| Lydeffektniveau, afmålt | 97 dB(A) |













