- FRI FRAGT * - Ved køb over 499,-
- Levering af større maskiner er kun til brofaste øer.
- Trailere Kun afhentning i butikken
- Kontakt os på: +45 96 74 72 00
Husqvarna P 524XR EFI
199.999,00 kr.
Husqvarna P 524XR EFI er en kraftfuld, frontmonteret ride‑on plæneklipper udviklet til professionel brug året rundt. Den kombinerer høj ydeevne med avanceret teknologi og er skabt til at levere driftssikkerhed i selv krævende miljøer.
Den er udstyret med firehjulstræk, som giver sikkert greb på skråninger, vådt græs og ujævnt terræn. Med FlexiDrive‑styring kan du problemfrit skifte mellem traditionel førerposition og fjernbetjening, når du arbejder i områder, hvor en ride‑on ikke kan komme til – en stor fordel for professionelle brugere med varierende arbejdsforhold.
Den stærke Kawasaki‑motor med elektronisk brændstofindsprøjtning (EFI) leverer øget effekt, bedre drejningsmoment og forbedret brændstoføkonomi. Som alle modeller i Husqvarnas 500‑serie leveres P 524XR EFI uden klippebord, men den er kompatibel med højkapacitetsborde på op til 137 cm, så du kan tilpasse maskinen præcis til dine behov.
Maskinen er desuden forberedt til montering af redskaber, der kræver elektrisk styring, og det fabriksmonterede stikdåsesæt på fronten gør tilkobling af udstyr både hurtig og enkel.
Varenummer
970 60 17‑02
Kategorier Benzindrevne, Husqvarna Have og Park, Riders
Har du husket tilbehøret?
Du kunne også være interesseret i…
Detaljer
| Motor |
P 524XR EFI Rider ekskl. klippebord
Varenr.: 970 60 16‑01
|
| Brændstoftype | Benzin |
|---|---|
| Nettoeffekt ved fastlagt omdrejningstal | 15,6 kW |
| Motorproducent | Kawasaki |
| Motor | FX Series V-Twin |
| Cylindervolumen | 726 cm³ |
| Cylindere | 2 |
| Motorkøling | Luft |
| Smøresystem | Tryksmøring med oliefilter |
| Oliefilter | Ja |
| Emission | |
|
Emissioner (CO2 EU V)
|
792 g/kWh |
| Batteri | |
| Batterikapacitet | 28 Ah |
| Batteri | Lead-Acid |
| Batterivægt | 8,1 kg |
| Batteriproducent | Husqvarna |
| Klippebord | |
| Uklippet cirkel | 50 cm |
| Klippebredde, min. | 112 cm |
| Klippebredde, maks | 137 cm |
| Klippehøjde, min. | 25 mm |
| Klippehøjde, maks | 100 mm |
| Tilkobling af knivene | Elektrisk |
| Mål | |
| Dækstørrelse, forhjul | 18×11-10 |
| Dækstørrelse, bag | 18×11-10 |
| Akselafstand | 100 cm |
| Frihøjde | 130 mm |
| Længde, basismaskine | 206 cm |
| Basismaskinens bredde | 113 cm |
| Højde, basismaskine | 122 cm |
|
Anbefalet maks. bruttovægt (trukket)
|
200 kg |
| Vægt (ekskl. skæreudstyr) | 472 kg |
| Drivsystem | |
| PTO (Power Take Off) | Belt-driven |
| Transmissionstype | Hydrostatisk |
| Gearkasseproducent, bag | Kanzaki |
| Gear | Dual pedal-operation |
| Hastighed, min-maks max | 13 km/t |
| Hastighed bak, min-maks max | 9 km/t |
| Gearkasseproducent, front | Kanzaki |
| Gearkassemodel, front | KTM 23LB |
| Gearkassemodel, bag | KTM 23SB |
| Udstyr | |
| Sædeaffjedring | Ja |
| Sædetype | Professionel |
| Timetæller | Digital |
| Sædemateriale | Vinyl |
| Sæderyglænshøjde | Høj |
| Vipbart sæde | Ja |
| Rattype | Professional |
| Parkeringsbremse, type | Disc |
| Vibrationer | |
| Vibrationsniveau i rat | 2,5 m/s² |
| Vibration, vandret sæde | 0,5 m/s² |
| Lyd og støj | |
| Lydniveau ved brugerens øre | 90 dB(A) |
| Garanteret lydeffektniveau (LWA) | 105 dB(A) |
| Lydeffektniveau, afmålt | 105 dB(A) |













