- FRI FRAGT * - Ved køb over 499,-
- Levering af større maskiner er kun til brofaste øer.
- Trailere Kun afhentning i butikken
- Kontakt os på: +45 96 74 72 00
Husqvarna FM 410i
148.999,00 kr.
Husqvarna FM 410i er en fuldt elektrisk, kompakt frontrider udviklet til professionelle brugere, der ønsker maksimal effektivitet, lavt støjniveau og en mere bæredygtig arbejdsdag. Med firehjulstræk, servostyring og Husqvarnas velkendte bagstyrede styresystem leverer FM 410i suveræn manøvredygtighed, selv på trange, smalle og sektoropdelte grønne områder.
Den robuste konstruktion og det stærke elektriske drivsystem gør maskinen ideel til daglig drift på steder som kirkegårde, uddannelsesinstitutioner, hoteller, restauranter og større private ejendomme. Det intuitive digitale farvedisplay giver nem adgang til tre effektbaserede klippetilstande, så du altid kan tilpasse ydelsen efter græslængde, vækst og fugtighed.
FM 410i er skabt til at være en fremtidssikret og bæredygtig løsning, der reducerer både vedligeholdelse og driftsomkostninger – uden at gå på kompromis med styrke, præcision eller komfort.
Varenummer
970 74 56‑01
Kategorier Batteridrevne, Husqvarna Have og Park, Riders
Har du husket tilbehøret?
Detaljer
| Motor |
FM 410i AWD – ekskl. klippebord og lader
970 74 56‑01
|
| Brændstoftype | Batteri |
|---|---|
| Batteri | |
| Batterikapacitet | 9,6 kWh |
| Batteri | Li-ion |
| Batteriproducent | Husqvarna |
| Klippebord | |
| Klippebredde, min. | 112 cm |
| Klippebredde, maks | 112 cm |
| Klippehøjde, min. | 25 mm |
| Klippehøjde, maks | 75 mm |
| Tilkobling af knivene | Elektrisk |
| Mål | |
| Dækstørrelse, forhjul | 16×7. 50-8 |
| Dækstørrelse, bag | 16×7 . 50-8 |
| Akselafstand | 90,7 cm |
| Længde, basismaskine | 203 cm |
| Basismaskinens bredde | 95 cm |
| Højde, basismaskine | 116 cm |
| Vægt (ekskl. skæreudstyr) | 294 kg |
| Drivsystem | |
| Transmissionstype | Electric AWD |
| Gear | Dual pedal-operation |
| Hastighed, min-maks max | 12 km/t |
| Hastighed bak, min-maks max | 8 mile/t |
| Udstyr | |
| Sædeaffjedring | Ja |
| Sædetype | Premium |
| Timetæller | Digital med serviceinterval |
| Sædemateriale | Vinyl |
| Sæderyglænshøjde | Høj |
| Vipbart sæde | Ja |
| Rattype | Ergonomisk – soft grip |
| Parkeringsbremse, type | Electric |
| Vibrationer | |
| Vibrationsniveau i rat | 0,4 m/s² |
| Vibration, vandret sæde | 0,4 m/s² |
| Lyd og støj | |
| Lydniveau ved brugerens øre | 78 dB(A) |
| Garanteret lydeffektniveau (LWA) | 95 dB(A) |
| Lydeffektniveau, afmålt | 93 dB(A) |






