- FRI FRAGT * - Ved køb over 499,-
- Levering af større maskiner er kun til brofaste øer.
- Trailere Kun afhentning i butikken
- Kontakt os på: +45 96 74 72 00
Husqvarna Automower® 410VE NERA
22.999,00 kr.
Husqvarna Automower® 410VE NERA er en kabelfri robotplæneklipper til haver op til 1.500 m², skabt til dig der ønsker en perfekt klippet plæne med minimal indsats. Med virtuelle grænser via satellitbaseret teknologi slipper du for nedgravede kabler og får en fleksibel installation, der nemt kan tilpasses ændringer i haven. Alt styres i den brugervenlige Automower® Connect‑app, hvor du kan oprette arbejdsområder, justere zoner og lave midlertidige stay‑out‑områder, når du fx har haveprojekter i gang.
Den indbyggede AI Vision‑teknologi registrerer og identificerer genstande på plænen og reagerer efter forholdene – også om natten takket være infrarødt lys. Det giver en sikker og intelligent drift, der tager hensyn til både forhindringer og dyreliv. Sammen med den præcise satellitnavigation sikres fuld dækning af hele græsplænen, selv i områder med svagere signal.
Med EdgeCut får du flotte, skarpe kanter uden ekstra trimning, og du kan vælge mellem flere klippemønstre – striber, skaktern, trekanter eller et uregelmæssigt mønster for en tæppelignende finish. Det giver dig mulighed for at sætte dit helt eget præg på plænen.
For kabelfri drift kræves mobil- eller Wi‑Fi‑dækning i hele haven. Har du ikke dækning, kan du tilkøbe Husqvarna EPOS® RS1‑referencestationen, som giver endnu højere præcision uden behov for internet.
Automower® 410VE NERA er den ideelle løsning til dig, der vil have en smuk, ensartet og intelligent klippet græsplæne
Varenummer
970 65 44‑21
Kategorier Husqvarna Have og Park, Kabelfri/GPS styret, Robotplæneklipper
Har du husket tilbehøret?
Du kunne også være interesseret i…
-
Husqvarna Have og Park
Husqvarna Automower® Terrænkit Til modellerne: ALLE NERA-modeller, 520 & 550
899,00 kr. Tilføj til kurv
Detaljer
| Kapacitet |
Automower 410XE NERA
Varenr.: 970 65 44‑21
|
| Områdekapacitet | 1.500 m² |
|---|---|
| Afgrænsningstype | Kabel (Tilbehør til virtuel kan tilkøbes) |
| Maks hældning ned mod afgrænsningskabel | 20 % |
| Maks hældning i arbejdsområde | 30 % |
| Maks. aktiv tid | 17 t |
| Søgesystem | Pentasearch |
| Guidekabel | 3 |
| Ladesystem | Automatisk |
| Overordnede dimensioner | |
| Vægt | 12,1 kg |
| Dimensioner, LxBxH Længde | 68 cm |
| Dimensioner, LxBxH Bredde | 44 cm |
| Dimensioner, LxBxH Højde | 28 cm |
| Produktdata | |
| Farvekode | Grå |
| Lydniveau opfattes | 60 dB(A) |
| Beskyttelsesindeks (IP kode) | IPX5 |
| Batteri | Li-ion |
| Batterikapacitet | 5 Ah |
| Ladeeffekt | 2,2 A |
| Typisk klippetid på en opladning | 100 min |
| Typisk ladetid | 90 min |
| Moderat energiforbrug ved maksimal brug | 13 kWh |
| Skæresystem | |
| Klippesystem | 2 diske med 3 pivoterende barberbladslignende knive |
| Klippehøjde, maks | 55 mm |
| Klippehøjde, min. | 20 mm |
| Klippebredde | 22 cm |
| Højdejustering | Elektrisk |
| Skridplade | Ja |
| Dobbelt skæreretning | Ja |
| Kontrol | |
| Tastatur | Jogwheel, display og status LED:s/App |
| Informationspanel | Color Display TFT 2,8” QVGA |
| Trådløs forbindelse | Bluetooth®, Mobil, Wi-Fi |
| App styret | Automower® Connect |
| Smart Home integration | Ja |
| Firmware Opdatering | FOTA |
| Sikkerhed | |
| GPS tyverisporing | Ja |
| GeoFence | Ja |
| PIN kode | Ja |
| Alarm | Ja |
| Løftesensor | Ja |
| Væltesensor | Ja |
| Registrering af objekter | Radarsensor |










