- FRI FRAGT * - Ved køb over 499,-
- Levering af større maskiner er kun til brofaste øer.
- Trailere Kun afhentning i butikken
- Kontakt os på: +45 96 74 72 00
Husqvarna R214C
35.999,00 kr.
Husqvarna 214C er en effektiv Rider med 94 cm Combi-klippedæk, som giver mulighed for førsteklasses BioClip® og bagudkast. Særdeles egnet til hus- og landejere, som kræver høj effektivitet, brugervenlighed, uovertrufne manøvredygtighed og ægte køreglæde. Knækstyringen og det frontmonterede klippedæk er ensbetydende med intuitiv brug, fremragende tilgængelighed under græsslåningen og et godt overblik over arbejdsområdet. Pedal-styret hydrostatisk gearkasse, nemt tilgængelige betjeningselementer og automatisk knivindkobling gør græsslåningen til en sand for nøjelse. Klippedækket kan nemt vippes op i serviceposition, så det er nemt at rengøre efter græsslåningen.
Varenummer
970 51 94‑01
Kategorier Benzindrevne, Husqvarna Have og Park, Riders, Store maskiner (levering)
Har du husket tilbehøret?
Du kunne også være interesseret i…
Detaljer
| Motor |
R214C Rider inkl. klippebord 94 cm
Varenr.: 970 51 94‑01
|
| Brændstoftype | Benzin |
|---|---|
| Nettoeffekt ved fastlagt omdrejningstal | 8,4 kW |
| Motorproducent | Husqvarna |
| Motor | HS 413AE |
| Cylindervolumen | 413 cm³ |
| Cylindere | 1 |
| Motorkøling | Luft |
| Smøresystem | Tryksmurt |
| Oliefilter | Ja |
| Emission | |
|
Emissioner (CO2 EU V)
|
773 g/kWh |
| Batteri | |
| Batterikapacitet | 24 Ah |
| Batteri | Lead-Acid |
| Batterivægt | 7,2 kg |
| Batteriproducent | Global |
| Klippebord | |
| Uklippet cirkel | 30 cm |
| Klippebredde, min. | 94 cm |
| Klippebredde, maks | 94 cm |
| Klippehøjde, min. | 25 mm |
| Klippehøjde, maks | 75 mm |
| Tilkobling af knivene | Automatisk |
| Mål | |
| Dækstørrelse, forhjul | 170/60-8 |
| Dækstørrelse, bag | 170/60-8 |
| Akselafstand | 88,7 cm |
| Frihøjde | 120 mm |
| Længde, basismaskine | 192,2 cm |
| Basismaskinens bredde | 88,3 cm |
| Højde, basismaskine | 107 cm |
|
Anbefalet maks. bruttovægt (trukket)
|
110 kg |
| Vægt (ekskl. skæreudstyr) | 191 kg |
| Drivsystem | |
| Transmissionstype | Hydrostatisk |
| Gear | Dual pedal-operation |
| Hastighed, min-maks max | 9 km/t |
| Hastighed bak, min-maks max | 5,6 mile/t |
| Hastighed bak, min-maks max | 9 km/t |
| Udstyr | |
| Sædeaffjedring | Ja |
| Timetæller | Digital |
| Sædemateriale | PU |
| Sæderyglænshøjde | Medie |
| Vipbart sæde | Ja |
| Rattype | Comfort |
| Parkeringsbremse, type | Disc |
| Vibrationer | |
| Vibrationsniveau i rat | 2,1 m/s² |
| Vibration, vandret sæde | 0,6 m/s² |
| Lyd og støj | |
| Lydniveau ved brugerens øre | 84 dB(A) |
| Garanteret lydeffektniveau (LWA) | 99 dB(A) |
| Lydeffektniveau, afmålt | 98 dB(A) |











